Radyoterapi

0
39

Radyasyon terapisi (radyoterapi), kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Sadece radyasyonla tedavi edilen vücudun bir bölümünde hücreleri etkiler. Meme kanseri radyasyon terapisi, ameliyattan sonra memede veya koltukaltı bölgesinde kalan tüm mutasyona uğramış hücreleri yok etmek için kullanılabilir.

Not: Ağrılı kemik metastazı yaşayan metastatik meme kanseri olan kadınlar için radyasyonun kullanıldığı özel durumlar vardır. Bununla birlikte, bu bölüm, adjuvan tedavi için radyasyonun kullanımına odaklanmıştır (meme kanseri geri dönüşünü azaltmak için ana tedaviden sonra verilen tedavi).

Radyasyon tedavisi verilmesini kim beklemeli?
Aşama 0 (DCIS) olan bazı insanlar ve Aşama 1 invaziv kanserli ve daha yüksek olanların çoğunda lumpektomisi olan, radyasyon tedavisinin tedavi rejimlerinin bir parçası olmasını bekleyebilir.Çoğu radyasyon tedavisi radyasyon merkezinde bir radyasyon onkoloğu tarafından uygulanır ve genellikle ameliyattan üç ila dört hafta sonra başlar. Radyasyon, saptanamayan kanser hücrelerini yok etmek ve etkilenen memede tekrarlayan kanser riskini azaltmak için kullanılır.

Dış ışın radyasyonu (geleneksel veya tüm meme radyasyon terapisi olarak da bilinir) normal bir röntgende olduğu gibi dış ışın radyasyonu kullanır, ancak ışın yüksek derecede odaklanır ve kanserli alanı iki ila üç dakika boyunca hedefler. Bu tedavi şekli genellikle ayaktan bir radyasyon merkezinde birden fazla randevuyu içerir – beş veya altı hafta boyunca haftada beş gün. Bazı durumlar, daha kısa bir tedavi süresi boyunca, genellikle üç ila dört hafta (hızlandırılmış radyasyon adı verilir) boyunca biraz daha yüksek bir radyasyon dozu gerektirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz