Radyasyon Nedir?

0
30

Radyasyon, enerjinin parçacık ya da dalga olarak yayıldığı süreçtir. Genel olarak ses, ısı veya ışık şeklini alabilir. Bununla birlikte, çoğu insan bunu genellikle, görünür ışık spektrumu olsa da, radyo dalgaları arasında değişen elektromanyetik dalgalardan yayılan radyasyon ve gama dalgalarına kadar kullanmak için kullanır.

Radyasyonla ilgili tartışmaların çoğu, nasıl çalıştığı ve etkileri, radyasyonun temas ettiği atomlarla (ve moleküller) etkileşime girmesine neden olur. Atomlar, tüm maddelerin temel yapı taşlarını oluşturur. Pozitif yüklü protonlardan (ve bazen nötr yüklü nötronlardan) oluşan bir çekirdekten ve negatif yükü olan dış bir elektron bulutundan oluşur. Tek bir protonun pozitif yükü, tek bir elektronun negatif yüküne eşittir.

Protonlar ve nötronlar nispeten büyük bir boyuta ve atomik ağırlığa sahipken, elektronlar kıyaslandığında oldukça küçük ve hafiftir. Karşılıklı yüklerin çektiği doğası gereği, atomlar eşit sayıda proton ve elektrona sahip olma eğilimindedir; Bununla birlikte, eğer atom bir elektron kaybederse veya kazanırsa, bir iyon haline gelir ve bir yük taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz