Nükleer Radyasyonun Vücuda Etkileri

0
23

Diyelim ki bir manyak dünya liderinin nihayet büyük kırmızı düğmeye basılmasını söyledi. Ya da belki bir terörist yerel nükleer reaktörü patlattı. İlk dalgada hayatta kalırsınız ve nükleer radyasyonla zehirlenmiş bir dünyaya katlanmak için hayatta kalmaya çalışacaksınız. Bu nasıl hissettirecek hiç düşündünüz mü?

Aldığınız dozu ölçmelisiniz

Nükleer reaksiyonlar başladığında, elektronları atomlardan veya moleküllerden koparmak için yeterli enerjiye sahip parçacıkları tükürürler. Değiştirilen bağlar, kimyasal olarak son derece reaktif olan iyon çiftleri üretir. Bu iyonlaştırıcı radyasyon olarak bilinir ve sorunların başladığı yer burasıdır.

Birçok iyonize edici radyasyon türü vardır. Seçiminizi kozmik, alfa, beta, gama veya X ışınları, nötronlardan veya bir avuç daha fazlasını alın. Asıl önemli olan bir organizmanın ne kadar maruz kaldığı – absorbe doz denilen bir kavram.

Emilen dozu ölçmenin bir yolu Griler (Gy) cinsindendir. Diğer bir ortak birim, Gy ölçüsünü alan ve canlı dokularda etkili dozu hesaplamak için radyasyon türüyle çarpan sievert’tir (Sv). Karın röntgeni birkaç saniye boyunca ortalama radyasyona maruz kalma 0.0014 Gy’dir – bu hafif bir dozdur ve lokal olarak uygulanır, bu yüzden o kadar da kötü değildir. Başınız gerçekten belaya girdiğinde, örneğin Çernobil kontrol odasında patlamadan hemen sonra vücudun tamamen maruz kalması gibi. Orada saatte 300 Sv batırdın. Ama bir saat sürmezsin. Doz sadece 1-2 dakika içinde öldürücü olur.

Nasıl öleceğim?

Kısa sürede yüksek miktarda iyonlaştırıcı radyasyon, Akut Radyasyon Sendromu’na (ARS), yani radyasyon zehirlenmesine yol açar. ARS semptomlarının şiddeti maruz kalma seviyesine bağlıdır. 0.35 Gy kadar düşük bir radyasyon dozu, grip olduğunuzu biraz hissedebilir – mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, yorgunluk ve ateş. Vücut 1-4 Gy arasında daha yüksek bir doza maruz kalırsa, kan hücreleri ölmeye başlar. Bu tür bir radyasyon sendromunun tedavisi genellikle kan transfüzyonlarını ve antibiyotikleri içerir, ancak iyileşebilir, ancak beyaz hücre sayısındaki düşüş, trombosit eksikliği nedeniyle kontrol edilemeyen kanama ve zayıflama nedeniyle anemi nedeniyle zayıflamış bağışıklık tepkisi de yaşayabilirsiniz.

Ayrıca 2 Gy veya daha fazla iyonize edici radyasyona maruz kalırsa, bir tür garip güneş yanığı göreceksiniz. Teknik olarak akut radyodermatit olarak adlandırılan etkileri arasında kırmızı lekeler, cilt soyulması ve bazen kabarma sayılabilir. 24 saat içinde ortaya çıkmasını bekleyin.

Bununla birlikte, 4 ila 8 Gy arasında bir doz ölümcül olabilir – ancak ölüme giden yol, maruz kalma seviyesine göre değişmektedir. Bu seviyedeki hastalar kusma, ishal, baş dönmesi ve ateş ile karşı karşıyadır. Tedavi olmazsa, maruz kaldıktan birkaç hafta sonra ölebilirsin.
1946’daki Manhattan Projesi‘nde ARS’den ölen fizikçi Louis Slotin, 10 Gy’nin üzerinde gama ve röntgen ışınımı olduğu tahmin edilen bir radyasyon dozuna maruz kaldı. Bugün, kemik iliği nakli gibi modern tedavilerde bile hayatta kalamazdı. Radyasyona maruz kalan 8 ila 30 Gy arasındaki hastalar bir saat içinde bulantı ve şiddetli ishal geçirir ve maruziyetten 2 gün ila 2 hafta sonra ölürler.

30 Gy’den yüksek emilen dozlar nörolojik hasara neden olur. Birkaç dakika içinde, hastalar şiddetli kusma ve ishal, baş dönmesi, baş ağrısı ve bilinç kaybı yaşarlar. Ataksi ya da gönüllü kas fonksiyonunun kontrolünün kaybı gibi nöbetler ve titreme sık görülür. 48 saat içinde ölüm kaçınılmazdır. Allah rahmet eylesin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz