Nikola Tesla Kimdir?

0
50

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’ın Smiljan kentinde, Sırp Ortodoks ailesi Milutin Tesla ve Đuka Tesla’nın çocuğu olarak doğdu. Yenilikçi arayışını, ev ve tarlaya yardımcı olmak için mekanik patlıcan gibi aletler üreten yaratıcı bir ev hanımı olan annesine aktardı. Tesla, Karlstadt, Prag Üniversitesi’ndeki Realschule’de ve Graz, Avusturya’daki Politeknik Enstitüsü’nde makine ve elektrik mühendisliği okudu.

1882’de, 24 yaşındaki Tesla, dönen bir manyetik alan fikrinin aklından geçmesiyle Budapeşte’deki Merkezi Telefon Santralinde çalışıyordu. Tesla fikrini gerçeğe dönüştürmeye kararlıydı, ancak Budapeşte’deki projeye destek bulamadı; Böylece Tesla, 1884’te New York’a taşındı ve kendisini bir tavsiye mektubu ile Thomas Edison ile tanıştırdı.

Tesla’nın hayatı bir bilim kurgu filmi gibi oynandı. Aklında, kağıt yapmayı, inşa etmeyi, test etmeyi ve kusursuzlaştırmayı taahhüt ettiği yenilikçi makinelerin tasarımını ortaya çıkaran sık sık ışık parlıyordu. Ama hepsi kolay değildi. Dünyayı aydınlatmak için yapılan yarış rancor ve düşmanlıkla doluydu.

Eğitimli bir elektrik ve makine mühendisi olan Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’da doğdu, 20. yüzyılın en etkili mucitlerinden biri oldu. Sonunda 700’den fazla patenti bulunan Tesla, elektrik, robotik, radar ve kablosuz enerji iletimi gibi birçok alanda çalıştı. Tesla’nın keşifleri, 20. yüzyılın teknolojik gelişmelerinin birçoğunun temelini attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz