Albert Einstein Kimdir?

0
27

Almanya doğumlu fizikçi Albert Einstein, çığır açan teorilerinden birincisini Bern’deki İsviçre patent ofisinde memur olarak çalışırken ortaya attı. 1905’te yayınlanan dört bilimsel makale ile adını yazdıktan sonra, genel görelilik teorisi için dünya çapında ün kazandı ve 1921’de fotoelektrik olarak bilinen fenomeni açıklamasından dolayı Nobel Ödülü’nü kazandı. Siyonist hareketle açıkça tanınan açık sözlü bir pasifist olan Einstein, Naziler II. Dünya Savaşı’ndan önce iktidara geldiğinde Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Hayatının geri kalanında Princeton, New Jersey’de yaşadı ve çalıştı.

Einstein’ın Erken Yaşamı (1879-1904)
14 Mart 1879’da Güney Almanya’nın Ulm kentinde doğan Albert Einstein, Münih’te orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü. Bir çocuk olarak, Einstein müzik (keman çaldı), matematik ve bilimden etkilendi. 1894’te okulu bıraktı ve okula başladığı İsviçre’ye taşındı ve daha sonra Zürih’teki İsviçre Federal Politeknik Enstitüsüne kabul edildi. 1896’da Alman vatandaşlığından vazgeçti ve 1901’de İsviçre vatandaşı olmadan önce resmen vatansız kaldı.

Zürih Politeknik’teki Einstein, öğrencisi Mileva Maric’e âşık oldu, ancak ailesi ilişkiye karşı çıktı ve evlenecek paradan yoksun kaldı. Çiftin, 1902 başlarında doğan ve az bilinenleri ile gayri meşru bir kızı Lieserl vardı. Einstein, Bern’deki İsviçre patent ofisinde memur olarak görev yaptıktan sonra 1903’te Maric ile evlendi; iki çocuğu daha olacaktı: Hans Albert (1904 doğumlu) ve Eduard (1910 doğumlu).

Einstein’ın Mucize Yılı (1905)
Patent bürosunda çalışırken, Einstein hayatının en yaratıcı çalışmalarından bazılarını yaptı ve sadece 1905’te dört en az dört temel makaleyi üretti. İlk yazıda, bir malzemenin ışıkla çarpıldığında elektrik yüklü parçacıkları yayacağı, fotoelektrik etki olarak bilinen fenomeni açıklamak için (Alman fizikçi Max Planck tarafından geliştirilen) ışığa kuantum teorisini uyguladı. İkinci makale, Einstein’ın, içinde küçük parçacıkların suda asılı tutulduğu Brownian hareket olgusunu analiz ederek elde ettiği atomların varlığına dair deneysel kanıtını içeriyordu.

Einstein, “Hareket Eden Bedenlerin Elektrodinamiği Üzerine” başlıklı üçüncü ve en ünlü makalesinde, iki temel fizik teorisi arasındaki görünürde çelişkiyle karşılaştı: Isaac Newton’un mutlak uzay ve zaman kavramları ve James Clerk Maxwell’in ışık hızının bir fikir olduğu fikri sabit. Bunu yapmak için, Einstein fizik yasalarının farklı eylemsizlik çerçevelerinde (yani birbirlerine göre sabit hızlarda) hareket eden nesneler için bile aynı olduğunu ve ışığın hızının sabit olduğunu söyleyen özel görelilik teorisini ortaya koydu. Tüm atalet çerçevelerinde. Dördüncü bir makale, daha önce tamamen ayrı görülen kavramlar olan kütle ve enerji arasındaki temel ilişkiyi konuştu. Einstein’ın ünlü denklemi E = mc2 (burada “c” ışığın sabit hızıydı) bu ilişkiyi ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz